Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kříže


Obec se vyznamenala krásným skutkem nábožnosti, dala postaviti dva kříže dřevěné s plechovýma crucifiksemi, jeden v Brníku, který se v Svatodušní pondělí, který připadal na den 2 ho června, slavným způsobem posvětil. Šlo se procesím z volešeckého chrámu po mši svaté se sochou P.Marie a s hudbou do Brníka. A tam se svěcení kříže od Fr. Suka faráře ve Volešci slavně vykonalo. Druhý kříž ve Volešci na návsi postavený světil veledůstojný pan vikář černokostelecký p. Karel Hodinář dne 15.června 1879. Duby na kříže daroval kníže Liechtenstein.

10.7.1898
Slavnostní svěcení nového kříže postaveného u silnice z Olešky ku Kostelci. Kříž tento postaven na památku sv.biřmování jakož k upomínce jubilea 60 letého kněžstva sv.Otce Lva XIII. a též upomínku 50 letého jubilea císaře a pána Františka Josefa I. na postavení kříže toho sebráno 30 zl.od osadníků volešeckých.istatních 30 zl.věnoval beneficiát ze svého.

10.9.1898 zavražděna v Ženevě J.V.císařovna Alžběta od anarchisty Luccheniho. Na památku toho postaven kříž u silnice Olešky k Nučicům, nákladem Františka Vedrala rolníka ve Volešci č.4 a posvěcen slavnostně 18.9. 1898